Грција – Трикала

You are currently viewing Грција – Трикала

Сеуште не сте решиле што да правите за време на Новогодишните и Божиќните празници ?

Ве водиме на најубавиот Божиќен парк во градот Трикала кој што се наоѓа во Централна Грција

+ Посета на Метеори – Рај од природата, манастири поставени на високи камени столбови, комплекс кој никого не остава рамнодушен.

*****СЕКОЈА НЕДЕЛА ПОЧУВАЈКИ ОД 5-ТИ ДЕКЕМВРИ*****

Овие области се убедливо идеални дестинации за време на зимската сезона.  Толку многу активности кои што ќе го напрват вашето патување уникатно и овие празници ќе бидат најсреќните моменти во вашиот живот заедно со вашите најмили !

Ќе доживеете еден најбајковит, најволшебен и најсладок Божиќ во работилницата на џуџињата. Тука вашите најмили можат да ја посетат куќата на Дедо Мраз, да цртаат, да прават леб, да видат како се прави чоколадо, да се фотографираат со џуџињата , да ги вкусат традиционалните колачиња. Исто така и возрасните би биле импресионирани со забавниот парк. Во работилницата на џуџињата во ќе имате можност да купите уникатни подароци од прекрасно декорираните дрвени куќарки…

Програма на патувањето

Состанок на групата во 06 00 часот на паркингот пред спортска сала Младост. Патување преку граничен премин Меџитлија со попатни паузи. Посета на Метеори и работилницата за икони. Комплексот манастири е ставен под заштита на УНЕСКО, бидејќи претставуваат вистинско светско наследство. Денес од шесте манастири, пет се машки а еден е женски манастир, и дел од тие служат како туристичка атракција. Овие манастири се многу популарни за туристите, а овде е сниман и дел од филм со Џејмс Бонд.

Продолжуваме кон Трикала – каде што ќе ја почувствувате магијата за време на Божиќните празници. Вашите најмили можат да ја посетат куќата на Дедо Мраз, да направат прекрасни фотографираат со џуџињата, да цртаат, да гледаат, но и да учествуваат во активностите на џуџињата.

Цена за возрасни – 900 денари

Цена за деца до 10 години – 700 денари

 

Во цената е вклучено

  • Превоз на наведената релација со туристички автобус / минибус
  • Посета на Трикала
  • Посета на Метеори

Во цената не е вклучено

  • Влезница во манастир во Метеори
  • Патничко осигурување

 

Напомена !!!

За ова патување е задолжително приложување на :

  • сертификат за вакцинација (на грчки, англиски, француски, германски, италијански, шпански или руски јазик), заедно со доказ дека се поминати најмалку 14 дена од денот на вакцинација
  • или негативен ПЦР тест (не постар од 72 часа, односно рапид тест)
  • или потврда за прележана болест.

 

 

Крајниот рок за извествање на евентуален отказ е пет дена пред датумот на поаѓање.

Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.